31 травня щорічно відзначається Всесвітній день без тютюну

Тютюнова епідемія є однією з найсерйозніших загроз для здоров’я населення, яке коли-небудь виникало у світі. Щорічно від неї гине понад 8 мільйонів людей, понад 7 мільйонів з яких – споживачі та колишні споживачі тютюну, і понад 1,2 мільйони – некурці, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму.

Проблема актуальна і для України – станом на 2021 рік понад третина українців – 33,9% – були активними курцями, а повномасштабна війна могла спровокувати збільшення цієї кількості.

Вживання тютюну лягає важким тягарем на плечі населення та економіку країни. Куріння викликає підвищений ризик серцево-судинних та респіраторних захворювань, понад 20 типів або підтипів раку, діабету тощо.

У кожного п’ятого курця протягом життя розвивається хронічна обструктивна хвороба легень, а ймовірність захворіти на рак легень у вживаючих тютюн у 22 рази вище, ніж у тих, хто не палить. Також тютюновий дим ушкоджує артерії серця, викликає утворення бляшок і тромбів, тим самим обмежуючи кровотік і зрештою призводячи до серцевих нападів та інсультів.

Куріння тютюну та вживання бездимних тютюнових виробів викликають рак порожнини рота, губ, горла (глотки та гортані) та стравоходу. Деякі дослідження також продемонстрували зв’язок між курінням тютюну та підвищеним ризиком раку грудей, особливо серед тих, хто палить багато та жінок, які починають курити до настання першої вагітності.

Вживання тютюнових виробів може викликати захворювання очей (макулодистрофія, катаракта, глаукома), які за відсутності лікування призводять до незворотної втрати зору. Також куріння є фактором ризику розвитку деменції, групи розладів, що виявляються зниженням розумових здібностей та порушенням функцій мозку.

У курців з більшою ймовірністю можуть виникнути порушення з боку шлунково-кишкового тракту, такі як виразка шлунку, запальні захворювання кишечника, що супроводжуються спазмами в животі, стійкою діареєю, лихоманкою та ректальною кровотечею, а також рак шлунково-кишкового тракту.

Тютюнопаління в закритих приміщеннях є основним джерелом забруднення повітря, оскільки в процесі куріння у повітря виділяються токсичні речовини, збільшуючи ризик впливу на некурців.

Електронні системи доставки нікотину відомі як «електронні сигарети» не містять тютюну, але є шкідливими для здоров’я та небезпечними виробами. Вони підвищують ризик серцево-судинних та легеневих захворювань. Крім того, вони становлять велику небезпеку для вагітних через можливий негативний вплив на розвиток плода. Користувачі цих виробів піддаються впливу токсичних хімічних речовин, багато з яких викликають рак, і на даний момент доказів того, що ці вироби є менш шкідливими, ніж звичайні сигарети, немає.

Особливо небезпечні електронні сигарети для дітей та підлітків. Нікотин викликає дуже сильну залежність, причому особливо вразливою до нікотину є центральна нервова система, що не до кінця розвинулась, процес формування якої триває приблизно до 25-річного віку.

Відмова від куріння може стати непростим завданням, особливо у зв’язку з додатковим соціальним та економічним стресом, який виник в наслідок пандемії та військової агресії рф, але є багато причин, щоб це зробити.

Переваги відмови від тютюну відчуваються майже відразу. Через 20 хвилин після того, як тютюн перестає впливати на організм людини – пульс починає нормалізуватися. Через 8 годин відновлюється рівень кисню в крові, а шкідливий рівень чадного газу зменшується вдвічі. Через 48 годин залишки чадного газу виводяться з організму, легені очищаються від слизу та покращуються смак і нюх. Через 72 години минає спазм бронхів, дихати стає легше і людина стає більш енергійною. Через 2–12 тижнів поліпшується кровообіг, серце набагато краще прокачує кров до органів і тканин, а через 3–9 місяців функціонування легенів покращується на 10%, зникає або зменшується кашель, хрипи та інші проблеми з диханням. Протягом 5-15 років знижується ризик інсульту до рівня ризику людини, що не курить. Протягом 10 років приблизно вдвічі знижується ризик смерті від раку легень порівняно з ризиком у людей, що палять. Протягом 15 років знижується ризик серцево-судинних захворювань до рівня ризику людини, що не курить.

Більшість людей, що вживають тютюн, при отриманні інформації про небезпеку куріння, хочуть кинути палити. Але нікотин, що міститься в тютюнових виробах, викликає сильне звикання, і без допомоги у відмові від куріння успіху досягають лише 4% таких людей. Професійна допомога та фармакологічні засоби з доведеною ефективністю можуть більш ніж удвічі підвищити шанси на успішну відмову від тютюну.

Тож, якщо ви вирішили відмовитись від цієї пагубної звички, зверніться по допомогу до сімейного лікаря. Крім того, намагайтеся залучити до своєї трансформації якомога більше знайомих та друзів, щоби в разі потреби отримати підтримку.

Також на офіційному веб-сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я з’явився цифровий медичний працівник Флоренс https://www.who.int/ru/campaigns/Florence , яка може допомогти вам вести здоровіший спосіб життя, подолати стрес, відмовитися від вживання тютюну та надати інформацію щодо COVID-19.

Пам’ятайте, що навіть найдовший шлях починається з першого кроку. Тож без вашого твердого наміру відмовитися від куріння змін не відбудеться.

 

Вам також має сподобатись...

ЦЕНТР ВАКЦИНАЦІЇ Сновської територіальної громади

Режим роботи:
середа, п’ятниця 13-00 – 16-00
неділя 09-00 – 12-00 (за умови попереднього запису)

Місце знаходження: м. Сновськ, вул..Гомельська,26 в приміщенні КУ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)»

Отримати щеплення можуть всі охочі жителі громади віком від 18 років за умови попереднього запису за телефонами реєстратури КНП «Сновський ЦПМД» Тел. (098) 886-56-46, (098) 862-68-57

Вакцинація є БЕЗКОШТОВНОЮ

Бажаючим вакцинуватися необхідно бути в масці та мати при собі паспорт.

!!! При будь-яких ознаках нездужання (ознак ГРВІ, підвищена температура тіла, кашель тощо) вакцинація НЕ ПРОВОДИТЬСЯ